Λίστα ταινιών του online 22ου ΦΝΘ

22ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ [19-28/5/2020] 

Λίστα ταινιών του online 22ου ΦΝΘ

Διεθνές Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους 

  • ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ / SING ME A SONG, Thomas BALMES, France, Germany, Switzerland, 2019, 100΄
  • Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑΣ / KING OF THE CRUISE, Sophie DROS, Netherlands, 2019, 74΄
  • ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ, ΣΤΗ ΓΗ / MEANWHILE ON EARTH, Carl OLSSON, Sweden, 2020, 72΄
  • Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ / THE PROPHET AND THE SPACE ALIENS, Yoav SHAMIR, Israel, Austria, South Africa, 2020, 86΄
  • ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ / ACASA, MY HOME, Radu CIORNICIUC, Romania, Finland, Germany, 2020, 86΄
  • Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ / THE FOURTH CHARACTER, Katerina PATRONI, Greece, 2019, 84΄
  • Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / THE MUSIC OF THINGS, Menios CARAYANNIS, Greece, 2020, 90΄
  • OI AΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ / THE UNKNOWN ATHENIANS, Angeliki ANTONIOU, Greece, Germany, 2020, 76΄
  • ΑΡΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ / SLOW NEWS, Alberto PULIAFITO, Italy, 2020, 93΄
  • ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ / WELCOME TO CHECHNYA, David FRANCE, USA, 2020, 107΄

Διεθνές Διαγωνιστικό “Newcomers” 

  • ΣΟΥΜΙΡΙΚΙ / ZUMIRIKI, Oskar ALEGRIA, Spain, 2019, 122΄
  • Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ / THE PACE OF WATER, Antonio DI BIASE, Italy, 2019. 52΄
  • ΒΑΛΧΕΝΖΕΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ / WALCHENSEE FOREVER, Janna JI WONDERS, Germany, 2020, 112΄
  • #387, Madeleine LEROYER, France, Belgium, 2019,62΄
  • ΑΜΠΕΡ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ / ALWAYS AMBER, Lia HIETALA & Hannah REINIKAINEN, Sweden, 2019, 77΄
  • ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ / THE SELF PORTRAIT Katja HOGSET, Margreth OLIN & Espen WALLKIN, Norway, 2020, 78΄
  • ΣΧΕΔΙΟ ΓΑΜΟΥ / THE MARRIAGE PROJECT, Atieh ATTARZADEH FIROZABAD & Hesam ESLAMI, Iran, France, 2019, 80΄
  • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΙΑΣ ΚΥΡΙΑΣ / LADY TIME, Elina TALVENSAARI, Finland, 2019, 60΄
  • ΚΥΡΙΑΚΕΣ / SUNDAYS, Alethea AVRAMIS, Greece, France, 2019, 80΄
  • EXPRESS SCOPELITIS, Emilia MILOU, Greece, United Kingdom, 2020, 69΄
  • Ο ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ / SPIROS AND THE CIRCLE OF DEATH, Dimitrios KAFIDAS & Lino KAFIDAS, Greece, Belgium, 2020, 56΄
  • ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ / EVERYTHING MUST GO, Gianluca MATARRESE, Italy, France, 2019, 88΄

>>Film Forward Διαγωνιστικό 

  • Η ΝΗΣΟΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / BIRD ISLAND, Maya KOSA & Sergio DA COSTA, Switzerland, 2019, 62΄
  • ΑΦΡΟΣ / FROTH, Ilya POVOLOTSKIY, Russia, Qatar, 2019, 85΄
  • ΟΙ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / THE METAMORPHOSIS OF BIRDS, Catarina VASCONCELOS, Portugal, 2020, 101΄
  • ΟΥΒΕΡΤΟΥΡΕΣ / OUVERTURES, Olivier MARBOEUF & Louis HENDERSON, United Kingdom, France, 2019, 133΄
  • ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ / THE HOUSE OF LOVE, Luca FERRI, Italy, 2019, 77΄
  • ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟΣ/ΤΟΠΟΣ / MOVING SAND/TOPOS, Floros FLORIDIS & Jeanine MEERAPFEL, Germany, Greece, 2019, 47΄
  • ΟΡΝΙΘΕΣ (Ή ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΥΛΙ) / BIRDS (OR HOW TO BE ONE), Babis MAKRIDIS, Greece, 2020, 80΄
  • ΕΤΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ / THE YEAR OF THE DISCOVERY, Luis LOPEZ, Spain, 2020, 200΄
  • Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥ / DAYS OF CANNIBALISM, Teboho EDKINS, France, South Africa, Netherlands, 2020, 79΄

>>Film Forward Non-Competition 

  • ΜΙΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ / A DRAMATIC FILM, Eric BAUDELAIRE, France, 2019, 114΄
  • ΠΕΔΙΟ / CAMPO, Tiago HESPANHA, Portugal, 2018, 100΄
  • ΚΟΥΤΑΛΙ / SPOON, Laila PAKALNINA, Norway, Latvia, Lithuania, 2019, 65΄
  • ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ / ABOVE THE LAW, Bryony DUNNE, Ireland, 2019, 14΄
  • ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΠΑΜΠΟΥ / THEY CALL ME BABU, Sandra BEERENDS, Netherlands, 2019, 80΄
  • ΧΟΛΗ / BILE, Ira A. GORYAINOVA, Belgium, 2019, 64΄
  • ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΜΑΗ / SEVEN YEARS IN MAY, Affonso UCHOA, Brazil, Argentina, 2019, 42΄
  • ΣΕΙΡΑΪΚΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ / SERIAL PARALLELS, Max HATTLER, Hong Kong, Germany, 2019, 9΄

Top Docs 

  • ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΑΜΑ / FOR SAMA, Waad AL-KATEAB & Edward WATTS, UK, USA, Syria, 2019, 100΄
  • ΧΨ ΤΣΕΛΣΙ / XY CHELSEA, Tim TRAVERS-HAWKINS, United Kingdom, 2019, 94΄
  • ΦΟΡΜΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΦΟΡΜΑΝ / FORMAN VS. FORMAN, Jakub HEJNA & Helena TRESTIKOVA , Czech Republic, France, 2019, 82΄
  • ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ / BUDDHA IN AFRICA, Nicole SCHAFER, South Africa, Sweden, 2019, 90΄
  • ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΥΜΑΤΙΖΟΥΝ / MANY UNDULATING THINGS, Bo WANG & Lu PAN, USA, South Korea, Hong Kong, 2019, 125΄
  • ΜΑΝΤΑΜ / MADAME, Stephane RIETHAUSER, Switzerland, 2019, 94΄
  • ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ: Ο ΓΟΥΙΛΙΑΜ ΦΡΙΝΤΚΙΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ / LEAP OF FAITH: WILLIAM FRIEDKIN ON THE EXORCIST, Alexandre O. PHILIPPE, USA, Spain, 2019, 103΄
  • ΜΑΡΤΕΝ ΜΑΡΤΖΕΛΑ: ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ / MARTIN MARGIELA: IN HIS OWN WORDS, Reiner HOLZEMER, Germany, Belgium, 2019, 90΄
  • ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑ / THIS IS NOT A MOVIE, Yung CHANG, Canada, Germany, 2019, 109΄
  • ΑΝΕΜΟΣ. ΕΝΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ- ΘΡΙΛΕΡ / TΗΕ WIND. A DOCUMENTARY THRILLER, Michał BIELAWSKI, Poland, Slovakia, 2019, 74΄
  • Ο ΝΕΑΡΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ / THE YOUNG OBSERVANT, Davide MALDI, Italy, 2019, 86΄
  • ΛΑΒΜΟΜΠΙΛ / LOVEMOBIL, Elke Margarete LEHRENKRAUSS, Germany, 2019, 106΄
  • ΚΙΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ / THE KINGMAKER, Lauren GREENFIELD, Denmark, USA, 2019, 101΄ 

Ειδικές προβολές 

  • TΟ ΧΩΡΙΟ / THE VILLAGE, Claire SIMON, France, 2019, 531 (θα προβληθεί σε δέκα κεφάλαια)
  • ΓΟΥΙΝΤΟΠΙΑ / WINTOPIA, Mira Burt WINTONICK, Canada, 2019, 89΄ 

Ανοιχτοί Ορίζοντες 

  • KEYBOARD FANTASIES: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΒΕΡΛΙ ΓΚΛΕΝ-ΚΟΠΛΑΝΤ / KEYBOARD FANTASIES: THE BEVERLY GLENN-COPELAND STORY, Posy DIXON, United Kingdom, Canada, Belgium, Netherlands, USA, 2019, 63΄
  • ΣΟΥΖΑΝ ΝΤΑΒΟ / SUZANNE DAVEAU, Luisa HOMEM, Portugal, 2019, 120΄
  • ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ / AN IMPOSSIBLE PROJECT, Jens MEURER, Germany, Austria, 2020, 94΄
  • ΕΡΜΙΤΑΖ – Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ / HERMITAGE – THE POWER OF ART, Michele MALLY, Italy, 2019 90΄
  • WHITE RIOT, Rubika SHAH, United Kingdom, 2019, 81΄
  • ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΟΥΖΟΣ – Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΡ / NIKOS KAROUZOS – POEMS ON A TAPE RECORDER, Yiannis KARPOUZIS, Greece, 2020, 101΄
  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ / I AM NOT ALONE, Garin HOVANNISIAN, Armenia, USA, 2019, 93΄
  • ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ / LOST IN THE WOODS, Lefteris FYLAKTOS, Greece, 2020, 51΄
  • ΦΥΛΑΞ ΑΓΓΕΛΟΣ / GUARDIAN ANGEL, Dimitris TRIKALITIS, Greece, 2020, 60΄
  • ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ / ON THE ART OF PRUNING, Fani BITOU, Greece, 2020, 29΄
  • ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ / THE TRACE OF TIME, Dionysia KOPANA, Greece, 2020, 97΄
  • ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ / DIONYSUS, THE RETURN, Spyros TSIFTSIS, Greece, Turkey, 2020, 97΄
  • ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ / SILENT FISH, Thodoris CHONDROGIANNOS & Andreas LOUKAKOS, Greece, 2019, 70΄
  • ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ / OUR LIMITS, Dimitris YATZOUZAKIS, Greece, 2020, 78΄
  • ΚΕΛΑΗΔΟΥΝ ΚΙ ΑΦΟΥ ΒΡΟΥΝ ΤΑΙΡΙ / THEY SING, THEY MATE, THEY KEEP ON SINGING, Nikolas DAIS, Greece, 2020, 66΄
  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΦΩΤΗ / GOOD MORNING MR FOTIS, Dimitra KOUZI, Greece, 2019, 70΄
  • ΠΛΕΪΜΠΑΚ / PLAYBACK, Agustina COMEDI, Argentina, 2019, 14΄
  • ΜΗΤΕΡΑ-ΠΑΙΔΙ / MOTHER-CHILD, Andrea TESTA, Argentina, 2019, 66΄
  • IN-MATES, Iakovos PANOURGIAS & Nikos VOULGARIS, Greece, 2019, 83΄
  • Υ1-ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ / Y1-SILENCE OF THE DEEP, Philippos VARDAKAS, Greece, 2019, 93΄
  • 1000 Τ.Μ. ΧΡΟΝΟΥ / 1000 M² OF TIME, Maro ANASTOPOULOU, Greece, 2019, 90΄
  • Ο ΝΕΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ / THE NEW PLASTIC ROAD, Angelos TSAOUSIS & Myrto PAPADOPOULOS, Greece, Germany, 2019, 66΄
  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΑΝΤΣΕΘ ΛΟΜΑΣ / THE DEATH OF ANTONIO SANCHEZ LOMAS, Ramon GIELING & Salvador GIELING, Netherlands, 2019, 86΄
  • ΜΑΡΚΟΣ / MARKOS, Nikos SKARENTZOS, Greece, Serbia, Italy, 2020, 93΄
  • ΧΡΩΜΑΤΑ & ΣΚΙΕΣ / COLORS & SHADOWS, Andreas HADJIPATERAS, Greece, 2019, 10΄
  • Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΣΑΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ / THE EARTH IS BLUE AS AN ORANGE, Iryna TSILYK, Ukraine, Lithuania, 2020, 74΄
  • ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ / A TUNNEL, Nino ORJONIKIDZE & Vano ARSENISHVILI, Georgia, Germany, 2019, 92΄
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ / PHOTOGRAPHER OF WAR, Boris BERTRAM, Denmark, Finland, 2019, 78΄
  • ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ / MY DARLING SUPERMARKET, Tali YANKELEVICH, Brazil, Denmark, 2019, 80΄
  • ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΕΣ / ALL CATS ARE GREY IN THE DARK, Lasse LINDER, Switzerland, 2019, 18΄
  • ΑΣΟΥΑΝΓΚ / ASWANG, Alyx Ayn ARUMPAC, Philippines, France, Norway, Qatar, Germany, 2019, 85΄
  • ΠΙΣΤΗ / FAITH, Valentina PEDICINI, Italy, 2019, 94΄
  • ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ / WHEN YOU LISTEN, Sergi CAMERON, Spain, Bolivia, 2019, 98΄
  • ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΤΟΥ ΡΟΣΙΝΑΝΤΗ / LAS HERMANAS DE ROCINANTE, Alexandra KAUFMANN, Germany, Switzerland, 2019, 76΄
  • ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ / THE NEW GREEK AMERICANS, Anna GIANNOTIS, USA, 2019, 70΄
  • ΑΛΗΤΕΣ / PUNKS, Maasja OOMS, Netherlands, 2019, 92΄
  • ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ / SPEAK SO I CAN SEE YOU, Marija STOJNIC, Serbia, Croatia, Qatar, 2019, 73΄
  • ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ / MIRADOR (LOOKOUT), Anton TERNI, Uruguay, 2019, 70΄
  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΓΩΓΗ / EXEMPLARY BEHAVIOUR, Audrius MICKEVICIUS & Nerijus MILERIUS, Lithuania, Bulgaria, Slovenia, 2019, 85΄
  • ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΕΪΤ ΣΕ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΖΩΝΗ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ) / LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL), Carol DYSINGER, UK, 2019, 40΄
  • Ο ΑΓΓΛΟΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ / MY ENGLISH COUSIN, Karim SAYAD, Switzerland, Qatar, 2019, 82΄
  • ROBOLOVE, Maria ARLAMOVSKY, Austria, 2019, 76΄
  • ΜΕΤΑΛΛΑΓΕΣ KŌ MUROBUSHI / ALTERATIONS KŌ MUROBUSHI, Basile DOGANIS, France, 2019, 49΄
  • ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Η ΑΦΟΠΛΙΣΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / COLOMBIA IN MY ARMS, Jenni KIVISTO & Jussi RASTAS, Finland, Denmark, Norway, France, 2019, 90΄
  • ΟΙΚΟΣ ΠΙΕΡ ΚΑΡΝΤΕΝ / HOUSE OF CARDIN, P. David EBERSOLE & Todd HUGHES, USA, France, 2019, 97΄
  • ΣΕ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ / OVERSEAS, Sung-A YOON, Belgium, France, 2019, 90΄
  • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ / ΤΗΕ SEER AND THE UNSEEN, Sara DOSA, Iceland, USA, 2019, 89΄
  • ΕΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΣΑΚΟΣ / A RIFLE AND A BAG, Isabella RINALDI, Cristina HANES, Arya ROTHE, India, Romania, Italy, Qatar, 2020, 89΄
  • ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΔΕΛΦΙΑ: Ο ΡΟΜΠΙ ΡΟΜΠΕΡΤΣΟΝ ΚΑΙ ΟΙ THE BAND / ONCE WERE BROTHERS: ROBBIE ROBERTSON AND THE BAND, Daniel ROHER, Canada, 2019, 100΄
  • ΠΟΥΛΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ / SCHEME BIRDS, Ellen FISKE & Ellinor HALLIN, Sweden, United Kingdom, 2019, 86΄
  • MYSTIFY: ΜΑΪΚΛ ΧΑΤΣΕΝΣ / MYSTIFY: MICHAEL HUTCHENCE, Richard LOWENSTEIN, Australia, 2019, 102΄
  • Ο ΗΣΥΧΟΣ ROLLING STONE / THE QUIET ONE, Oliver MURRAY, United Kingdom, 2019, 98΄
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ / THE LAST AUTUMN, Yrsa ROCA-FANNBERG, Iceland, 2019, 78΄
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHEREVER PEOPLE ARE, Nikos MEGRELIS, Greece, 2020, 71΄ 

Πλατφόρμα

  • ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΟΚΟΣ: NICK CAVE & THE BAD SEEDS NO MORE SHALL

            WE PART 14 ΠΙΝΑΚΕΣ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ/ STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS’ NO MORE SHALL WE PART 14 PAINTINGS 17 YEARS LATERS, Araceli LEMOS & Rinio DRAGASAKI, Greece, 2019, 17΄

  • OTRANTO Jonian BISAI & Sotiris TSIGANOS, Albania, Italy, Greece, 2019, 25΄
  • TONGUE, Panayiotis Achniotis & Andreas ANASTASIADES, Cyprus, 2019, 60΄
  • ΑΝΘΙΣΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ / GIRLS IN FLOWER, Konstanza KAPSALI, Greece, 2019, 11΄
  • ΔΕΜΕΝΟΙ / TIED, Tassos MORFIS, Greece, 2015, 53΄
  • ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ / LABYRINTH, Dimitris ATHANITIS, Greece, 2019, 75΄
  • Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ / YIORGOS OF KEDROS, Yiorgos KOLOZIS & Yiannis KOLOZIS, Greece, 2020, 82΄
  • ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / PLAIN TRUTH, Yorgos BISDIKIS, Greece, 2019, 9΄
  • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ – ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΠΑΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ / DIARIES FROM THE FIELD – NICHOLAS PAPACHRYSOSTOMOU, Daphne TOLI & Dimitris MAVROFORAKIS, Greece, 2019, 27΄
  • 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ / 7 YEARS IN GERMANY, Simos KOREXENIDIS, Greece, 2019, 31΄
  • Ο ΧΕΙΡΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ / ΤΗΕ ARM WRESTLER, Yorgos GOUSSIS, Greece, 2019, 22΄
  • MANTΗΛΙ / MENDIL, Chrystalla AVGOUSTI, Cyprus, 2019, 63΄
  • ΣΥΛΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ / COLLECTING TIME, Christos SAGIAS, Greece, 2019, 31΄
  • HOMO CAMCORDUS, YIANNIS ISIDOROU, Greece, 2019, 24΄
  • ΥΠΕΡ ΕΣΤΙΩΝ – ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΩΝ ΑΣΤΕΓΩΝ / HOMELESS – A SECOND HAND BOOKSTORE FOR THE CHRONICALLY DISPOSSESSED, Xenophon ANGELOPOULOS, Greece, 2019, 45΄
  • ΑΘΩΣ, Η ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / ATHOS, THE WORLD’S BRIGHTEST PEAK, Argyris LIAPIS, Greece, 2019, 60΄
  • AGORÁ II – ΔΕΣΜΩΤΕΣ / CHAINED (AGORÁ II), Yorgos AVGEROPOULOS, Greece, Germany, France, 2020, 110΄
  • ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ / NIKOS KAVOUKIDIS THE POWER OF THE CAMERA, Menelaos KIRLIDIS, Greece, 2019, 87΄
  • ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ / HOMMAGE, Spiros ALIDAKIS, Greece, 2020, 75΄
  • ΧEΡΙΑ ΣΕ ΧΛΩΡΙΝΗ / ΗANDS IN ΒLEACH, Ioanna NEOPHYTOU, Greece, France, 2019, 27΄
  • ΒΑΒΕΛ – ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ / BABEL – FROM SILENCE TO THE EXPLOSION, Meletis MIRAS, Greece, 2020, 73΄
  • ΚΛΕΟΝΙΚΗ / CLEONIKI, Anna ANTONOPOULOU, Greece, 2019, 29΄
  • ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΣΦΑΓΗ / I REMEMBER THE NAZI MASSACRE, Costas VAKKAS, Greece, 2020, 80΄
  • CON FUOCO – A STRANGE ORCHESTRA, Anastasis DALLIS, Greece, 2020, 30΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ / THE STORY OF YANNIS, Voula GERMANAKOU KOPSINI, Germany, Greece, 2020, 15΄
  • ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΝΕΙΡΩΝ / SQUARE OF DREAMS, Yorgos ZERVAS, Greece, 2020, 83΄
  • Η ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ / GATE OF DARKNESS, Manolis SFAKIANAKIS, Greece, 2019, 44΄
  • ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ / SOULMATES, Vassilis LOULES, Germany, Greece, 2019, 20΄
  • Ο ΜΟΤΣΑΡΤ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΑΥΡΩΝ / MOZART IN THE CENTAURS MOUNTAIN, Yiannis KARAPIPERIDIS, Greece, 2020, 72΄
  • ΠΗΓΑ, ΕΙΔΑ, ΑΚΟΥΣΑ / GO, LOOK, LISTEN, Mary BOULI, Greece, 2020, 24΄
  • 9+1 ΜΟΝΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ / 9+1 MOMENTS OF LONELINESS, Kalliopi KATSIDONIOTI, Greece, 2019, 20΄
  • OΙ ΥΦΑΝΤΡΕΣ / THE WEAVERS, Dimitris KOUTSIABASAKOS, Greece, 2020, 54΄
  • ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΑΧΑ ΘΑΛΑΣΣΑ / I ONLY SEE IN ME THE SEA, Alexis CHATZIGIANNIS, Nefeli OIKONOMOU PANTZOU, Maria SIDIROPOULOU & Yorgos KYVERNITIS, Greece, 2019, 24΄
  • ΠΡΙΜΑΡΟΛΙΑ / PRIMAROLIA, Panagiotis KAKAVIAS, Greece, 2019, 75΄
  • CRAZY DANCE, Yorgos KYVERNITIS, Greece, 2020, 20΄
  • ΕΝΑΣ ΜΠΑΡΔΟΥΛ / FOREIGNER OR LOCAL?, Georgios GIANNOPOULOS, Greece, Albania, 2020, 74΄
  • VINIRI – ΤΟ ΙΕΡΟ ΔΑΣΟΣ / ST. VINIRI – SACRED FOREST, Konstantina MESSINI, Greece, 2019, 25΄
  • Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ / JESUS WAS BORN AT ROSICLAIRE, Kostas DIMOLITSAS, Greece, 2020, 26΄
  • ΠΛΑΝΑ ΑΠ’ ΕΞΩ / SHOTS FROM OUTSIDE, Dionysia KOPANA & Kostas KORRES, Greece, 2019, 17΄
  • BADLAND, Christos PITHARAS, Greece, 2020, 6΄
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ / THE RETURN OF PROMITHEUS, Kyriakos KATZOURAKIS, Greece, 2019, 39΄ 

Από οθόνη σε Οθόνη 

  • ΛΟΣΑΝΤΖΕΛΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ / LOSANGELE ATHENS AND BACK AGAIN, Haris GIOULATOS, Greece, 2019, 29΄
  • ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΚΕΡΟΥ / THE ENIGMA OF KEROS, Kostas MAHERAS, Greece, 2020, 91΄
  • ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ: ME ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ / THE MAGIC IN PEOPLE: BROKEN GREEK, Penny PANAYOTOPOULOU, Greece, 2020, 43΄
  • Η ΓΕΝΕΣΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ – ΝΟΣΟΣ ΚΑΙ ΙΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ / GENESIS OF MEDICINE – DISEASE AND CURE IN ANCIENT GREECE, Grigoris KARANTINAKIS, Greece, 2020, 79΄
  • ΑΠΟ ΑΓΚΑΘΙ ΡΟΔΟ: ΣΕΝΤΡΑ / FROM A THORN COMES A ROSE: KICK-OFF, Nicole ALEXANDROPOULOU, Greece, 2019, 49΄
  • ….ΜΙΜΗΣΙΣ ΠΡΑΞΕΩΣ / ….IMITATION ACTION, Michalis LYKOUDIS, Greece, 2019, 55΄
  • ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΖΩΕΣ / DOGS THAT CHANGE LIVES, Vice Greece, Greece, 2019, 42΄
  • ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ Α’ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ / WINGS OF THE GREAT WAR, Dimitris CHATZIMALIS, Greece, 2019, 84΄
  • ΡΩΜΑΝΙΩΤΕΣ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ / ROMANIOTES, THE GREEK JEWS OF IOANNINA, Agnes SKLAVOU & Stelios TATAKIS, Greece, 2019, 67΄
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΥΧΤΑ / THE LAST NIGHT, Yiorgos GKIKAPEPPAS, Greece, 2019, 83΄ 

Ντοκιμαντέρ Animation 

  • ΣΑΡΚΑ / FLESH, Camila KATER, Brazil, Spain, 2019, 12΄
  • ΟΙ ΔΕΚΑ ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ / CHICAGO 10, Brett MORGEN, USA, 2007, 100΄
  • ΚΡΟΥΛΙΚ, Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ / CRULIC: THE PATH TO BEYOND, Anca DAMIAN, Romania, Poland, 2011, 76΄
  • ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ; / IS THE MAN WHO IS TALL HAPPY? AN ANIMATED CONVERSATION WITH NOAM CHOMSKY, Michel GONDRY, France, 2013, 88΄
  • ΟΙ 18 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΕΣ / THE WANTED 18, Amer SHOMALI & Paul COWAN, Canada, Palestine, France, 2015, 75΄
  • NUTS! / NUTS! Penny LANE, USA, 2016, 79΄
  • Ο ΠΥΡΓΟΣ / TOWER, Keith MAITLAND, USA, 2016, 82΄
  • ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ / ANOTHER DAY OF LIFE, Raul DE LA FUENTE, Poland, Spain, Belgium, Germany, Hungary, 2018, 86΄
  • ΡΑΪΑΝ / RYAN, Chris LANDRETH, Canada, 2004, 14΄
  • ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΛΙΠΣΕΤ / LIPSETT DIARIES, Theodore USHEV, Canada, 2010, 14΄
  • ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ! / NEVER LIKE THE FIRST TIME!, Jonas ODELL, Sweden, 2006, 15΄
  • ΣΚΛΑΒΟΙ / SLAVES, Hanna HEILBORN & David ARONOWITSCH, Sweden, 2008, 16΄
  • ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ, ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ / MADAGASCAR, A JOURNEY DIARY, Bastien DUBOIS, France, 2009, 12΄
  • 30% – ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ / 30% – WOMEN AND POLITICS IN SIERRA LEONE, Anna CADY, United Kingdom, Sierra Leone, 2012, 11΄
  • ΚΡΙΣ, Ο ΕΛΒΕΤΟΣ / CHRIS THE SWISS, Anja KOFMEL, Switzerland, Croatia, Germany, Finland, 2018, 94΄
  • Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΤΟΥ / HIS MOTHER’S VOICE, Dennis TUPICOFF, Australia, 1997, 14΄
  • ΕΠΙΖΗΣΑΣΕΣ / SURVIVORS, Sheila SOFIAN, USA, 1997, 16΄
  • ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ: ΦΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΗΣΟ ΜΑΝΟΥΣ / NOWHERE LINE: VOICES FROM MANUS ISLAND, Lukas SCHRANK, Australia, 2015, 16΄
  • Ο ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟΣ / THE DRIVER IS RED, Randal CHRISTOPHER, USA, 2017, 15΄
  • ΨΑΡΑΚΑΣ / GRASSHOPPER, Bob SABISTON, USA, 2004, 15΄
  • ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ / THE BOOK OF THE SEA, Aleksei VAKHRUSHEV, Russia, 2018, 85΄
  • Η ΒΥΘΙΣΗ ΤΟΥ ΛΟΥΖΙΤΑΝΙΑ / THE SINKING OF LUSITANIA, Winsor McCAY, USA, 1918, 10΄
  • ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ / SO MUCH FOR SO LITTLE, Chuck JONES, USA, 1949, 10΄
  • ΓΕΙΤΟΝΕΣ / NEIGHBOURS, Norman McCLAREN, Canada, 1952, 8΄
  • ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΕΝΑ ΣΚΑΘΑΡΙ / I MET THE WALRUS, Josh RASKIN, Canada, 2007, 5΄
  • ΔΙΟΛΚΟΣ ΓΙΑ 1500 ΧΡΟΝΙΑ / DIOLKOS FOR 1500 YEARS, Theodosis TASSIOS, Greece, 2009, 22΄
  • TOKEI MARU / TOKEI MARU, Zahos SAMOLADAS, Greece, 2018, 20΄
  • ΤΟ ΕΡΕΧΘΕΙΟ. ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΕΙΣ / TO ERECHTHEION. ISTORIA KAI ANASTILOSEIS, Dimitris PATRIKIOS, Greece, 2010, 18΄ 

Ανθρωπόκαινος 

  • ΕΝΔΟΧΩΡΑ / INLAND, Mauro COLOMBO, Panama, 2018, 70΄
  • ΑΣΦΑΛΕΙΑ123 / SAFETY123, Julia GUTWENIGER & Florian KOFLER, Austria, Italy, 2019, 72΄
  • IHUMAN, Tonje HESSEN SCHEI, Norway, 2019, Denmark, 99΄
  • ΦΑΣΜΑΤΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ / GHOST STRATA, Ben RIVERS, United Kingdom, 2019, 46΄
  • ΒΟΡΕΙΟ ΡΕΥΜΑ / NORTHERN DRIFT, Alexis DESTOOP, Belgium, Norway, 2020, 55΄
  • ΓΗ / EARTH, Nikolaus GEYRHALTER, Austria, 2019, 116΄
  • ΑΝΘΡΩΠΟΚΑΙΝΟΣ: Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ / ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH, Jennifer BAICHWAL, Edward BURTYNSKY & Nicholas DE PENCIER, Canada, 2018, 87΄
  • FREM / FREM, Viera CAKANYOVA, Czech Republic, Slovakia, 2019, 73΄ 

Memes  

 Ο ΠΙΟ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ / WINNEBAGO MAN: THE ANGRIEST MAN IN THE WORLD, Ben STEINBAUER, USA, 2009, 86΄

  • ΣΚΑΣΕ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ! ΕΝΑ ΗΧΗΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ / SHUT UP LITTLE MAN! AN AUDIO MISADVENTURE, Matthew BATE, Australia, 2011, 93΄
  • Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΩΝ ΜΙΜΙΔΙΩΝ: ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ / THE MEME MACHINE: WHAT HAPPENS WHEN THE INTERNET CHOOSES YOU, Mat HAMES, USA, 2016, 54΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ TECHNOVIKING / THE STORY OF TECHNOVIKING, Matthias FRITSCH, USA, Germany, Austria, 2015, 51΄
  • ΦΩΤΟΓΕΝΗ ΣΑΓΟΝΙΑ / JAWLINE, Liza MANDELUP, USA, 2019, 97΄ 

Docs for Kids 

  • ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ / WINTER LAKE, Petteri SAARIO, Finland, 2019, 15΄
  • Η ΦΙΝ, Ο ΓΙΠ ΚΑΙ Η ΦΙΝ / FIEN, JIP AND FIEN, Marie DE HERT & Ellen POLARD, Belgium, 2020, 15΄
  • ΡΕΝΙΛΝΤΟ ΚΑΙ ΒΑΝΙΛΝΤΟ / RENILDO & VANILDO, Eva VAN BARNEVELD, Netherlands, 2019, 15΄
  • 199 ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ / 199 LITTLE HEROES, Sigrid KLAUSMANN, Germany, 2018, 50΄
  • ΤΩΡΑ / NOW, Jim RAKETE, Germany, 2020, 75΄
  • ΤΟ ΠΑΙΔΙ-ΠΟΥΛΙ / BIRD BOY, Simon LERENG WILMONT, Denmark, 2019, 22΄
  • ANBESSA, Mo SCARPELLI, Italy, USA, Ethiopia, 2019, 86΄
  • ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ / IN MY BLOOD IT RUNS, Maya NEWELL, Australia, 2019, 84΄
  • ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΑΤΙΑ, ΕΜΠΡΙΜΕ ΦΟΡΕΜΑ / BLUE EYES AND COLORFUL MY DRESS, Polina GUMIELA, Germany, 2020, 55΄ (Η ταινία προβάλλεται και στην κατηγορία Ανοιχτοί Ορίζοντες)
  • ΑΣΟ / ASHO, Jafar NAJAFI, Iran, 2019, 30΄ (Η ταινία προβάλλεται και στην κατηγορία Ανοιχτοί Ορίζοντες)
  • ΦΩΤΟΓΕΝΗ ΣΑΓΟΝΙΑ / JAWLINE, Liza MANDELUP, USA, 2019, 97΄

 

Διαβάστε επίσης

ΒΡΕΙΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA ΤΟΥ STELLASVIEW

Περί Παναγιώτης Τολούδης 259 Άρθρα
Είμαι ο Παναγιώτης, ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα καλλιτεχνικά γιατί τα αγαπώ πολύ και ειδικά ό,τι αφορά τον κινηματογράφο αφού είμαι και συλλέκτης ταινιών. Θα με διαβάζετε μέσα από την πολιτιστική σελίδα stellasview.gr

Κάντε το πρώτο σχόλιο

Υποβολή απάντησης

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.